Oznam: Výzva pre rybárov!

Vážení kolegovia rybári. Chceli by sme Vás týmto poprosit o spoluprácu a pomoc. V priebehu roku 2024 bol v rámci projektu LIFE Living Rivers, kde je Slovenský Rybársky Zväz asociovaným partnerom, zahájený na Dunaji telemetrický výskum pohybu rýb, vrátane vzácnych jeseterov, mrien a boleňov. Údaje z telemetrického výskumu sú veľmi dôležité pre ďalšie kroky v ochrane dunajských druhov. Aby snaha vedcov priniesla želané ovocie, potrebujú označené ryby udržať plávať v Dunaji čo najdlhšie. Preto by sme Vás, kolegovia, chceli poprosit o spoluprácu. Všetko potrebné nájdete tu v prílohe. Ďakujeme.

Vyhlásenie k úplnému zákazu olova v olovených strelách a rybárskych olovkách

Vážení členovia  OZ SRZ,

predstavitelia Slovenskej poľovníckej komory, Slovenskej asociácie dynamickej streľby, Slovenského streleckého zväzu a Slovenského rybárskeho zväzu, podpísali spoločné vyhlásenie a ako zástupcovia niekoľkých stoviek tisíc členov menovaných organizácií, ich sympatizantov a podporovateľov, naliehavo vyzvali vládu Slovenskej republiky, dotknuté ministerstvá a ministrov k budúcemu včasnému rokovaniu, ktoré buď zamedzí alebo bude úplne eliminovať pokusy Európskej komisie, prípadne agentúry ECHA, o úplný zákaz olova v olovených strelách a rybárskych olovkách. 

 

Od podpisu vyhlásenia sa k signatárskym organizáciám pripojila Asociácia presnej streľby Slovenska, Slovenská asociácia westernovej streľby a jednanie prebieha so Slovenským olympijským výborom a Legis Telum.

 

Signatárske organizácie sú presvedčené o tom, že chystané zákazy olova nemôžu byť efektívne, prínosné a teda zároveň aj rešpektované, ak vznikli len na teoretických znalostí, bez zohľadnenia praktických skúseností, bez dostatočnej celospoločenskej diskusie odbornej i širokej verejnosti, bez znalosti bezpečnostných, ekonomických a ostatných vplyvov na spoločnosť a prírodu. V Českej republike podporilo petíciu proti zákazu olova viac ako milión občanov, ktorú organizovala organizácia Liga Libe.

 

Panika zo zbytočného šírenia olova do prírody je neopodstatnená, pretože olovo nie je umelo vyrobená chemická zlúčenina, ale ide o prírodný prvok, ktorý sa vyskytuje úplne bežne a hojne v zemskej kôre v miliardách ton v rudách a horninách. Dokonca podľa archeológov patria olovené artefakty k vôbec najlepšie zachovaným kovovým predmetom. Logicky to znamená, že sa olovo ani po stáročia „nerozpúšťa“. Dokazujú to napr. kykladské olovené plastiky staré vyše 4000 rokov a u nás konkrétne nálezy olovených krížikov a luníc z doby Veľkej Moravy, na ktorých sa detailne zachovala aj jemná reliéfna výzdoba.

 

Ing. Ján Kohút, v. r.
tajomník SRZ

 

Na stiahnutie: Spojené vyhlásenie a výzva (.pdf)